Imagination Quartet otrzymał zaproszenie na trzy koncerty w Chinach, w tym na jeden z największych azjatyckich festiwali jazzowych OCT-LOFT International Jazz Festival. Zagra tam u boku zespołów m.in. Stefana Micusa, Edie Gomeza czy Samuela Blasera. Warszawska grupa wystąpiła o wsparcie do fanów o pomoc w finansowaniu transportu. W zamian rozdają płyty, koszulki i uczą gry na gitarze.

 

Imagination Quartet zagra w trzech chińskich miastach: 16 października w Zhongshan w klubie Sun Live House, 17 października w Guangzhou w klubie Fei Live House oraz 18 października w Shenzhen w ramach 4. edycji OCT-LOFT International Jazz Festival. Koncerty promują debiutancki album warszawskiego kwartetu (2011, Anaconda Productions), ale są również zapowiedzią nowego materiału, który ukaże się pod koniec bieżącego roku.  

Jesteśmy niezależnym zespołem, gramy szeroko rozumianą muzykę jazzową, chociaż staramy się unikać „szufladkowania”. Większość wydatków związanych z funkcjonowaniem zespołu pokrywamy sami, traktując je jako inwestycję w przyszłość. Podobnie jest i teraz. Otrzymaliśmy wsparcie od Instytutu Adama Mickiewicza, za które ogromnie dziękujemy, ale nie jest ono wystarczające, aby pokryć wszystkie wydatki związane z wyjazdem. Stąd pomysł na akcję crowdfundingową. Dla wszystkich którzy zdecydują się nas wesprzeć, przygotowaliśmy fantastyczne cegiełki: nasz debiutancki album, koszulki z ręcznie namalowanym logo zespołu, lekcję gry na gitarze lub basie a nawet prywatny koncert  – mówi Michał Sołtan z Imagination Quartet.

Zespół można wesprzeć dzięki uprzejmości portalu Wspieram Kulturę pod adresem: http://wspieramkulture.pl/projekt/739-Polskie-IQ-w-CHINACH-chinska-trasa-Imagination-Quartet przeznaczając 45 zła na płytę z autografem,  100 zł za koszulkę lub lekcję, lub zapłacić dowolną kwotę za album w formacie mp3. Cegiełki zostaną wysłane fanom po zakończeniu akcji. Jeśli zespół nie uzbiera całej kwoty, wpłacone środki zostaną zwrócone zgodnie z regulaminem portalu. W przypadku powodzenia, zebrane środki grupa przeznaczy na dofinansowanie kosztów transportu.

Video zapowiadające chińską trasę Imagination Quartet:

https://www.youtube.com/watch?v=SO88QDB3HHo

OCT-LOFT jest jednym z największych festiwali jazzowych w Chinach. Tegoroczna edycja potrwa od 8 do 30 października, a zagrają na niej m.in. Stefan Micus (Niemcy), Eddie Gomez Quartet (U.S.A.) i Samuel Blaser & Pierre Favre (Szwajcaria). W tym roku organizowany jest po raz czwarty. Odbywa się w post industrialnej, artystycznej przestrzeni klubu B-10, położonego w jednej z dzielnic finansowych Shenzhen. Występ Imagination Quartet jest pierwszym polskim akcentem na festiwalu oraz jednym z niewielu polskich koncertów w Chinach. 

Imagination Quartet powstał w 2009 r. w Warszawie. Chodź wyraźnie oparty na klasycznej jazzowej estetyce, nie pozwala łatwo zamknąć się w muzycznych standardach i pułapce oczekiwań. Czerpiąc pełnymi garściami z muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, a także z klimatów rockowych, jest to jazz energetyczny, uderzający swoją pasją i bezpośredniością, a także zaskakujący muzycznymi humorystycznymi zaczepkami. Nazwa zespołu zobowiązuje i zgodnie z nią jest to muzyka wyobraźni, bogata, nieograniczona, umiejscowiona tam, gdzie zaciera się granica między harmonią a ekspresją. Imagination Quartet zagrał m.in. w finale festiwali: Jazz po polsku Berlin (2013), Copehagen Jazz Festival (2012), Dreszer Jazz Festival (2011), Krokus Jazz Festival (2010) i Jazz Juniors (2010). W czerwcu 2010 r. zespół wystąpił na otwarciu wystawy World Press Photo, a na jesieni tego samego roku, odbył pierwszą oficjalną trasę koncertową, dając koncerty w całej Polsce, w tym transmitowane na żywo ze studia Polskiego Radia PiK, dwukrotnie Roxy FM oraz Radia dla Ciebie. 

Skład: Michał Sołtan gitara, Damian Pińkowski saksofon, Dariusz Świtalski bas, Maciej Dziedzic perkusja.

Więcej o zespole: www.imaginationquartet.com

Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Plateaux, Wspieramkulture.pl. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Rzeczpospolitej w Pekinie.

Kontakt: Jakub Krzeszowski, jakub.krzeszowski@gmail.com, 500-785-338 / management.

Line up OCT-Loft International Jazz Festival 2014: Stefan Micus (Niemcy), Eddie Gomez Quartet (U.S.A.), Samuel Blaser & Pierre Favre (Szwajcaria), Giovanni Di Domenico & Akira Sakata (Włochy/Japonia), Sabu Toyozumi & Hico Fumihico Natsuaki(Japonia),  Janne Schra & Robin Nolan Trio (Holandia), Lunatic Toys (Francja), Vialka (Francja/Kanada), Nicola Lancerotti Quartet (Wochy), The Eas-West Collective: Cultures in Collision (Francja/Niemcy/Chiny), ARIFA (Holandia), No Square (Francja), Clotilde Rullaud Duo (Francja), Yuri Honig Acousic Quartet (Holandia), Cromatik 5 (Chorwacja), Sinne Eeg (Dania), Imagination Quartet (Polska), Steve Buchanan (U.S.A.), Kalimi Colline(Włochy), Three Fall (Niemcy), David Helbock Duo (Austria), SLOTH (Francja), Emile Parisien Quartet (Francja), Sebastian Berlin Quartet (Niemcy), Ganelin (Izrael), Alexey Kruglov & Oleg Udanov Duet (Rosja).

Więcej o festiwalu: www.octloftjazz.com