Na podstawie decyzji władz miejskich Pekinu, w związku z nadchodzącym świętem Chińskiego Nowego Roku w okresie od 28 stycznia (tj. od wczoraj) do 15 marca br. wszyscy przyjeżdżający do Pekinu będą zobowiązani przedstawić wyniki testu PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2. Obowiązek ten dotyczy nawet przyjeżdżających z rejonów określonych przez władze jako strefy niskiego ryzyka zakażeniem (low-risk areas) – osoby te muszą przedstawić test wykonany w ciągu 7 dni przed przyjazdem do stolicy. Po przyjeździe z innej części kraju na podróżującego nałożono obowiązek 14 dni obserwacji zdrowotnej (health monitoring), w czasie której co 7 dni należy przedstawić wynik testu PCR.

Przyjeżdżający z miejsc określonych jako strefy średniego i wysokiego ryzyka muszą wnioskować o zezwolenie na przejazd z odpowiedniej komórki ds. zwalczania epidemii na poziomie prowincji oraz przedstawić wynik testu wykonanego w ciągu 3 dni przed przyjazdem do Pekinu.

Powyższe restrykcje władze uzasadniają sytuacją epidemiczną w dzielnicy Daxing. Ograniczenia znacząco wpływają na możliwość wyjazdu z/przyjazdu do Pekinu, w tym praktycznie uniemożliwiają przyjazd podróżnym z miejsc ze znaczącą ilością przypadków zachorowań na COVID-19. Prosimy o wzięcie tych okoliczności pod uwagę i rozważne planowanie ewentualnych podróży podczas przerwy świątecznej.

Z pozdrowieniami,
Zespół Wydziału Konsularnego i Polonii
Ambasada RP w Pekinie