O czym warto pamiętać przesyłając pieniądze do Chin

Pomimo pewnych zmian wynikających z trwającej epidemii koronawirusa wygląda na to, że kierunek importowy z Chin nie straci na znaczeniu. Bezpieczeństwo to jedno, ale Chińczycy nie raz pokazywali, że mogą spełniać wymagania stawiane przed nimi. Warto natomiast zwrócić uwagę, że nawet mimo kosztów logistyki wciąż są w stanie zaoferować atrakcyjną cenę, a to często jest decydujący parametr.

W przypadku importowania towarów warto oczywiście uwzględnić potencjalne opóźnienia, które mogą się pojawić w związku ze zwiększonymi kontrolami ze względów bezpieczeństwa. Kwestia ta jednak, zdaniem wielu obserwatorów już teraz zaczyna tracić na znaczeniu. Wraz z odmrażaniem gospodarki pewne rzeczy są po prostu potrzebne i trzeba odmrozić łańcuchy dostaw, by gospodarka wróciła szybciej na wysokie obroty.

W tym miejscu pojawia się kluczowy element płatności. Jeżeli rozmawiamy o zapłacie za poszczególne sztuki towaru kupując np. na popularnym multi marketplace, dobrą metodą płatności jest np. karta walutowa. Jeżeli skorzystamy z karty dolarowej, to przy płatności w dolarach nie zostaniemy dodatkowo obciążeni przez bank czy wydawcę karty dodatkową, często kilkuprocentową opłatą, która istotnie wpływa na opłacalność przedsięwzięcia. Temat płatności w walucie rachunku/faktury nie zmienia się zresztą przy skali. Generalnie skoro mamy zapłacić w dolarach, czy euro to najbardziej opłaca się płacić właśnie w nich – bardzo rzadko zdarza się, że nie uda nam się na rynku znaleźć korzystniejszej metody pozyskania waluty niż domyślnie przez bank.

Szczególnie szerokie pole do popisu w tym przypadku mamy w przypadku większych kwot. Wtedy przeważnie płatność odbywa się za pośrednictwem przelewów bankowych. Tutaj warto zwrócić uwagę, że oszczędzić możemy nie tylko na kosztach wymiany walut, ale też na samym przelewie. W tym miejscu należy przypomnieć, że o ile w przypadku transferów po Polsce możemy traktować je jako niemal darmowe, o tyle międzynarodowe przelewy są po prostu drogie. Koszt takiego transferu często ma wysoką kwotę minimalną oraz procent zależny od kwoty. Dodatkowo płatne jest jego przyspieszenie. W rezultacie banki nierzadko obciążą klienta kwotą kilkuset złotych za tę usługę. System bankowy dopuszcza również możliwość pobrania dodatkowych opłat przez banki pośredniczące w transakcji. Opłaty tej można uniknąć, ale wiąże się to z dodatkową niemałą opłatą sięgającą przeważnie około 100zł. Brzmi to bardzo źle, ale przy pewnych kwotach to i tak znacznie lepiej niż ponosić prowizję od płatności kartą.

Można próbować obniżyć te koszty, czy to negocjując z bankiem czy korzystając z usług podmiotów z branży fintech. Dla banku przelew zagraniczny jest usługą niszową, z której użytkownik rzadko korzysta stąd wysoka jednorazowa marża. Inaczej jest w przypadku kantorów internetowych, które specjalizują się w transferach i wymianie walut. Dodatkowo często nawet nie musimy nawet mieć konta w odpowiedniej walucie. W portalu Walutomat.pl można kupić walutę za złotówki po korzystnym kursie i bezpośrednio je wysłać do odbiorcy. Dzięki temu oszczędzamy na wymianie, prowadzeniu rachunku i finalnie na przelewie do odbiorcy. Dobrym przykładem jest, chociażby udostępniona ostatnio przez Walutomat usługa przelewów do Chin. Kosztuje on 100 zł, co potencjalnie może wydawać się wysoką kwotą, ale cena wynika z gwarancji dotarcia pełnej kwoty do odbiorcy. Nie ma przecież nic gorszego niż brakujące 30 dolarów do opłacenia faktury spowodowane naliczeniem dodatkowych kosztów banków pośredniczących.

Serwis Walutomat.pl to największa w Polsce społecznościowa platforma walut. Obecnie z serwisu korzysta 330 tys. klientów. Co miesiąc realizują 115 tys. transakcji. Nowa usługa przelewów do Chin to gwarancja dotarcia dokładnej kwoty przelewu oraz szybki czas realizacji. Odbierz 50% rabatu przy pierwszej wymianie.