Koronawirus – kwestie związane z pobytem w Pekinie

Przekazujemy otrzymaną przez Ambasadę RP w Pekinie informację dot. zasad postępowania w przypadkach stwierdzania objawów zarażenia wirusem 2019-nCoV wraz listą wyspecjalizowanych placówek medycznych w Pekinie. Podany został nr infolinii medycznej (12345) oraz konta WeChat/Weibo miejskich służb do śledzenia aktualnych informacji.

Obywateli RP znajdujących się w sytuacjach losowych, wymagających nagłej interwencji konsula prosi się o kontakt z Wydziałem Konsularnym za pośrednictwem maila pekin.amb.wk@msz.gov.pl lub telefonem alarmowym +8618612083522 (w przypadkach szczególnie nagłych).

Przypominam, iż w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w ChRL oraz w trosce o zdrowie Państwa i personelu Konsulatu, w dniach od 3 do 7 lutego 2020 roku, WK Ambasady RP w Pekinie tymczasowo zawiesza wykonywanie czynności konsularnych. Termin ten może ulec zmianie.

Powyższa informacja nie oznacza bynajmniej, iż pracownicy WK Ambasady RP opuszczają Pekin. Będziemy nadal na miejscu monitorować sytuację i przekazywać, jak dotychczas, uaktualniane komunikaty dotyczące sytuacji epidemiologicznej na terenie okręgu konsularnego KG RP w Pekinie.  

Sytuacja:

  1. W ponad 10 prowincjach i miastach, w tym Pekinie i Szanghaju, przedłużono dni wolne do 9 lutego.
  2. Kolejni przewoźnicy – m.in. Qatar Airways- zawieszają realizację połączeń lotniczych z/do Chin. Aktualnie połączenia do Europy realizują jeszcze m.in. AirChina, Aeroflot, Finnair.
  3. Kolejne państwa zakazują wjazdu podróżującym z Chin- w dniu dzisiejszym taką decyzję podjęły władze Filipin.

Poniżej przekazuję aktualny komunikat na stronach MSZ dot. podróży do Chin:

W mieście Wuhan w Chinach odnotowano serię zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV. Podobne przypadki miały miejsce także w innych krajach. Ze względu na obchody Chińskiego Nowego Roku należy liczyć się ze zwiększonym ruchem osób w całym kraju, co może przyczynić się do dalszego rozprzestrzeniania wirusa.

MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei.

W prowincji Hubei, w centralnej części Chin, stale rośnie liczba zakażeń wirusem 2019-nCoV. Miejscowe władze wprowadziły dla wielu miast prowincji, w tym stolicy Wuhan, rygorystyczne ograniczenia w poruszaniu się osób i pojazdów obejmujące m.in. zakaz opuszczania miasta. 

Odradzamy podróże, które nie są konieczne na pozostałe terytorium Chińskiej Republiki Ludowej (poza Hongkongiem i Makao).

W trakcie pobytu w Chińskiej Republice Ludowej należy liczyć się z różnego rodzaju ograniczeniami wprowadzanymi przez miejscowe władze w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa 2019-nCoV. Osoby z podejrzeniem zarażenia się wirusem są kierowane na przymusową kwarantannę. Występują także coraz liczniejsze ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, a niektóre zagraniczne linie lotnicze zmniejszają liczbę połączeń z Chinami. Wobec bardzo dynamicznie rozwijającej się sytuacji mogą również wystąpić utrudnienia związane z powrotem z Chin.

W związku z sytuacją epidemiologiczną niektóre linie lotnicze, w tym PLL LOT zawiesiły połączenia z Chinami. W chwili obecnej są jeszcze przewoźnicy nadal wykonujący loty pomiędzy Chinami a Europą, w nadchodzących tygodniach należy jednak liczyć się z rosnącymi trudnościami w wyjeździe z Chin. Osobom planującym w najbliższym czasie wyjazd z Chin sugerujemy rozważenie przyspieszenia planów wyjazdowych, zanim zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia w poruszaniu się. Podejmując decyzję należy uwzględnić indywidualne warunki oraz dostępne informacje. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe.

Jakub Wysocki

Konsul RP

Kierownik Wydziału Konsularnego

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie

informację dot. zasad postępowania w przypadkach stwierdzania objawów zarażenia wirusem 2019-nCoV wraz listą wyspecjalizowanych placówek medycznych w Pekinie