III Rodzinny Piknik Polonijny/ Narodowe Czytanie polskich nowel

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Pan Wojciech Zajączkowski wraz z Małżonką Panią Izabellą Zajączkowską oraz Wydział Konsularny Ambasady RP w Pekinie serdecznie zapraszają na III Rodzinny Piknik Polonijny połączony z Narodowym Czytaniem polskich nowel.

Piknik odbędzie się dnia 12 października 2019 roku (sobota), w godzinach 15.00 – 19.00 w Ambasadzie RP w Pekinie.

Plan pikniku:

Godzina 15.00 – otwarcie pikniku przez Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej Pana Wojciecha Zajączkowskiego,

Godzina 15.30 – Narodowe Czytanie „Katarynki” Bolesława Prusa – Sala Wawelska Ambasady RP,

Godzina 17.00 – piknik.

Serdecznie zapraszamy do ogrodu Ambasady – prosimy o przyniesienie ze sobą koszyków piknikowych z prowiantem, kocy/mat oraz dobrego humoru.

Ambasada zapewnia napoje oraz miejsce do rozłożenia przyniesionego ze sobą koca.  Dla najmłodszych uczestników zorganizowane zostanie kino pod chmurką.

Prosimy o potwierdzenie udziału w pikniku do dnia 8 października 2019 r. do Pani Małgorzaty Gradziuk (malgorzata.gradziuk[at]msz.gov.pl).

Prosimy także o informację do 16 września 2019 r. , czy chcą Państwo uczestniczyć w Narodowym Czytaniu „Katarynki”  – dla każdej chętnej osoby przewidziany będzie do przeczytania krótki fragment noweli.

Narodowe Czytanie to społeczna kampania promująca czytelnictwo. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, następnie Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie od lektury Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W minionym roku – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz Antologii Niepodległości (zbioru utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej).